Yıl Dönümü

sonerarica

   İlginç bir duygu birleşimidir yıldönümlerini kutlamak. İlginçtir çünkü başarmayı, heyecanı ve hüznü aynı oranlarda olmasa da içinde barındırır.

 

    Mutluluktur bir yıl zaman dilimiyle belirlenmiş süreyi tamamlayabilmek. Başarılı olunmuştur söz konusu olan her neyse; bir yıl daha yaşamış olmayı başarmak, başlanılan bir işi hedefe ulaştırmayı başarmak, doğan bir ilişkiyi sürdürebilmeyi başarmak vs.

 

    İçi içine sığmaz insanın; bu başarılı durumu başardığını paylaşmak ister onu anlayacak başka göz ve yüreklerle. Haksız da olmaz aslında; paylaşılmalıdır serüvenin bu noktası ve daha sonra olacak noktaları.

 

    Belki de kutladığımız şeyin değerini, bize olan katkısını hatırlamak, gözden geçirmek için mükemmel bir fırsattır yıldönümleri.

 

    Heyecan vericidir yıldönümü kutlamak, ertesi gün yeniden başlamayı tetikler adeta, yeni kararların en çok alındığı zaman dilimidir. “Daha iyi olacak”, “değişiklikler yapılacak”, “çok daha uzun senelere yayılacak” düşüncelerinin doruklarda gezdiği gündür bugün.

 

    Kutlamaya söz konusu olan kişi ya da kişiler için iyi dilekler kanıttır başarmış olmaya ve heyecan yüklü yeniliklerle yola devam teşviki almaya.

 

    Birazda hüzün taşır yıldönümleri; geride bırakılmış tonlarca anı vardır iyisiyle, kötüsüyle… Yeniliğin beraberinde getirdiği umuda ve yaşam sevincine rağmen yitirilmiş, belki bir parça terkedilmiş, unutulmuş ya da unutulacak üstelik bu yıldönümünü kutlamak için zorunlu yaşanmış, yolun burasına kadar gerekli taşları oluşturmuş bir sürü isim, yüz, yer, aylar, mevsimler vardır bir daha yaşanmayacak, en azından aynı şekil ve şartlarda yaşanmayacak.

 

    Ama bu hüzün bile içinde mutluluk yüklendiğinden iyi gelir gönüllere.

 

    Yıldönümünü yıldönümü yapan adı üzerinde yılda bir kez o gün kutlanıyor olması. Ama ben burada diyorum ki; o kutlamayı oluşturacakları için her gün ve her anıya sahip çıkmak ve yaşandıkları için teşekkür etmek lazım.

 

    İyi ki yaşanıyorlar ve bizi kutlama gününe ulaştıracaklar. Ya yaşanmasalardı… kutlanacak günde olmayacaktı.

 

    Her dakikanızın kutlama niteliğinde olması dileğimle.

Cevapla